Western Digital WD Purple WD10PURX 3.5" 1 TB
Used hard drive Western Digital WD Purple WD10PURX 3.5" 1 TB SATA / 64 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Western Digital WD Purple WD10PURX 1 TB is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed specifically for surveillance and security systems (DVR/NVR). It supports 24/7 continuous operation, features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and a rotational speed of about 5400 RPM. The drive is optimized for smooth video recording from multiple cameras simultaneously and reliable long-term storage of surveillance footage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.45 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Purple |
| Model: | WD Purple |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 110 MB/s |
| HDD - power consumption: | 3.3 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
