Seagate ST1000DX001 3.5" 1 TB SSHD
Used hybrid drive Seagate ST1000DX001 3.5" 1 TB SATA / 64 MB cache + 8 GB MLC NAND flash. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate ST1000DX001 1 TB Desktop SSHD is a 3.5-inch hybrid hard drive (SSHD) that combines a traditional HDD with a small integrated SSD memory. It offers 1 TB capacity, 7200 RPM, a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and 8 GB of MLC NAND flash, which automatically stores frequently used data to speed up system and application startup. The drive is mainly designed for desktop computers, gaming, and everyday use, offering a balance between the high capacity of an HDD and the speed of an SSD.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.4 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| Model: | Seagate ST1000DX001 |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1,99 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 190 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5.9 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
