Western Digital WD Red WD20EFRX 3.5" 2 TB
Used Western Digital WD Red WD20EFRX 3.5" 2 TB SATA hard drive with 64 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
1 rating
Western Digital WD Red WD20EFRX 2 TB NAS Hard Drive is a 3.5-inch internal hard drive with 2 TB capacity, designed specifically for NAS storage and 24/7 operation. It features SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and IntelliPower technology (approx. 5400 RPM), providing reliable operation, low power consumption, and stable performance for data storage and sharing in home or small business NAS systems.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.64 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 2 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Red |
| Model: | WD Red |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 147 MB/s |
| HDD - power consumption: | 4.1 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
