Western Digital WD Green WD20NPVT 2.5" 2 TB
Used Western Digital WD Green WD20NPVT 2.5" hard drive with 2 TB capacity, SATA interface and 8 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
1 rating
Western Digital WD20NPVT is a 2.5″ internal hard drive with 2 TB capacity from the WD Green series, designed for low power consumption and quiet operation thanks to IntelliPower technology. It offers a SATA II interface, 8 MB cache, an approximate transfer rate of 135 MB/s, and uses Advanced Format (4 KB physical sectors / 512e). It is suitable for large data storage, external enclosures, and less demanding systems.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.18 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 2 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Green |
| Model: | WD Green |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1.5 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 135 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.7 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
