Western Digital WD Caviar Green WD20EARX 3.5" 2 TB
Used Western Digital WD Caviar Green WD20EARX 3.5" 2 TB SATA hard drive with 64 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Western Digital WD Caviar Green WD20EARX 2 TB is a 3.5-inch internal hard drive with 2 TB capacity, designed for quiet and energy-efficient desktop use and large data storage. It features SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and IntelliPower technology (approx. 5400 RPM), providing low power consumption, quieter operation, and sufficient performance for everyday use and file archiving.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.73 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 2 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Caviar Green |
| Model: | WD Caviar Green |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 130 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5.3W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
