Western Digital WD Caviar Blue WD5000AAKX 3.5" 500 GB
Used Western Digital WD Caviar Blue WD5000AAKX 3.5" 500 GB hard drive with 16 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Western Digital WD Caviar Blue WD5000AAKX 500 GB is a 3.5-inch internal hard drive with a capacity of 500 GB, designed for desktop computers and general data storage. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 16 MB of cache, and a 7200 RPM spindle speed, ensuring reliable performance for everyday tasks, multimedia, office applications, and file storage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.45 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Caviar Blue |
| Model: | WD Caviar Blue |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 150 MB/s |
| HDD - power consumption: | 6.8W |
| HDD - MTBF: | 300 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
