Western Digital Enterprise-Class WD1003FBYZ 3.5" 1 TB
Used Western Digital Enterprise-Class WD1003FBYZ 3.5" 1 TB SATA / 64 MB cache HDD. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Western Digital WD1003FBYZ is an enterprise hard drive from the WD RE series, designed for servers, data centers, and RAID arrays. It offers 1 TB capacity, 7200 RPM speed, 64 MB cache, and a SATA III (6 Gb/s) interface. The drive uses CMR technology, delivering stable performance and reliability under sustained workloads. It is designed for 24/7 operation, with an MTBF of around 1.2 million hours and technologies that help reduce vibration and improve data integrity in RAID systems.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.68 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Enterprise-class |
| Model: | WD Enterprise-class |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 128 MB/s |
| HDD - power consumption: | 8.6 W |
| HDD - MTBF: | 1 200 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
