Western Digital WD Blue WD10SPZX 2.5" 1 TB
Used Western Digital WD Blue WD10SPZX 2.5" 1 TB SATA HDD with 128 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
WD Blue WD10SPZX is a 2.5-inch laptop hard drive with a capacity of 1 TB, 5400 RPM rotational speed, and 128 MB cache. It uses SMR technology, a SATA III (6 Gb/s) interface, and Advanced Format 4K sectors (512e). The drive delivers sequential transfer speeds of up to 150 MB/s and is designed for low power consumption and quiet operation in laptops and external enclosures.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.09 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Blue |
| Model: | WD Blue |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.7 cm |
| HDD - cache: | 128 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | SMR |
| HDD - transfer speed: | 150 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
