Toshiba MQ02ABF050H 2.5" 500 GB SSHD
Used Toshiba MQ02ABF050H 2.5" 500 GB SSHD with SATA and 64 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Toshiba MQ02ABF050H is a 2.5-inch hybrid SSHD with 500 GB capacity, combining a traditional 5400 RPM hard drive with 8 GB NAND flash cache to speed up frequently used data. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB DRAM cache, and Advanced Format 4K sectors (512e). This hybrid design delivers better performance than standard 5400 RPM drives while maintaining low power consumption and high capacity.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.092 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.7 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 115 MB/s |
| HDD - power consumption: | 3.3 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
