Toshiba MQ01ABD100 2.5" 1 TB
Used Toshiba MQ01ABD100 2.5" 1 TB SATA HDD with 8 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Toshiba MQ01ABD100 is a 2.5-inch internal 1 TB laptop HDD with a SATA II/III (6 Gb/s) interface, 8 MB cache, and 5400 RPM rotational speed. It uses Advanced Format 4K (512e) and supports NCQ for more efficient data handling. The drive offers solid storage capacity, low power consumption, and reliable operation for everyday laptops, external enclosures, or secondary storage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.112 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 110 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
