Toshiba DT01ACA100 3.5" 1 TB
Used hard drive Toshiba DT01ACA100 3.5" 1 TB SATA / 32 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
1 rating
Reliable internal hard drive Toshiba DT01ACA100 3.5" 1 TB SATA for desktop computers. It offers 1 TB capacity, a SATA III (6 Gb/s) interface, 7200 RPM speed, and 32 MB cache. The 3.5-inch form factor is suitable for desktop systems and makes the drive a good choice for storage expansion or replacing an older or slower disk.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.45 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| Model: | TOSHIBA DT01ACA100 |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 157 MB/s |
| HDD - power consumption: | 6.4 W |
| HDD - MTBF: | 300 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
