Seagate SV35 ST1000VX000 3.5" 1 TB
Used Seagate SV35 ST1000VX000 3.5" 1 TB SATA / 64 MB cache HDD. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate SV35 ST1000VX000 is a surveillance-optimized hard drive designed for CCTV, DVR, and NVR systems. It offers 1 TB capacity, 7200 RPM speed, and a SATA III 6 Gb/s interface.
The drive uses CMR/PMR recording technology, providing consistent sequential write performance for continuous video recording. It is engineered for 24/7 operation and can support systems with up to 32 surveillance cameras.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.4 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate SV35 |
| Model: | Seagate SV35 |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1,99 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 156 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5.9 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
