Seagate ST1000LM014 2.5" 1 TB SSHD
Used Seagate ST1000LM014 2.5" hybrid SSHD with 1 TB capacity, SATA interface and 64 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
1 rating
Seagate ST1000LM014 is a 2.5″ hybrid SSHD with 1 TB capacity, combining conventional platter storage with 8 GB of flash memory to speed up frequently used data. It offers a SATA III 6 Gb/s interface, 64 MB cache, and 5400 RPM, making it suitable for laptops and external enclosures. Thanks to its hybrid design, system boot and application loading can be faster than with a standard HDD.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Seagate |
| Model: | Seagate |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 150 MB/s |
| HDD - power consumption: | 3 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
