Seagate Momentus ST9250410AS 2.5" 250 GB
Used Seagate Momentus ST9250410AS 2.5" 250 GB SATA hard drive with 16 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate Momentus ST9250410AS is a 2.5-inch laptop hard drive from the Momentus 7200.4 series with a capacity of 250 GB. It uses a SATA II (3 Gb/s) interface, runs at 7200 RPM, and includes a 16 MB cache. Thanks to the higher spindle speed, it offers better performance than typical 5400 RPM notebook drives. It supports NCQ, SMART, and advanced power management.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.102 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 250 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate Momentus |
| Model: | Seagate Momentus |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 105 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.7 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
