Seagate Constellation ST1000NM0023 SAS 3.5" 1TB
Used HDD Seagate Constellation ST1000NM0023 SAS 3.5" 1TB SAS / 128MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate Constellation ES.3 ST1000NM0023 is a 1 TB enterprise hard drive designed for servers and data centers. It uses a SAS-2 interface with a speed of 6 Gb/s, operates at 7200 RPM, and includes a 128 MB cache. The drive is designed for continuous 24/7 operation and offers high reliability with an MTBF of approximately 1.4 million hours.
Warning: This drive uses a SAS interface and connector and cannot be connected to standard SATA ports on typical desktop motherboards.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.6 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD SAS |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate Constellation |
| Model: | Seagate Constellation |
| Designed for: | Server |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2.61 cm |
| HDD - cache: | 128 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 175 MB/s |
| HDD - power consumption: | 8.9 W |
| HDD - MTBF: | 1 400 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD SAS |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
