Seagate Barracuda ST31000640SS SAS 3.5" 1 TB
Used Seagate Barracuda ST31000640SS hard drive, SAS, 3.5", 1 TB, 16 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate Barracuda ST31000640SS is a 1 TB enterprise hard drive designed for servers and data centers. It uses a SAS interface with a speed of 3 Gb/s, operates at 7200 RPM, and includes a 16 MB cache. The drive is designed for continuous 24/7 operation and offers high reliability with an MTBF of approximately 1.2 million hours.
Warning: This drive uses a SAS connector and is not compatible with standard SATA ports in typical desktop computers.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.53 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD SAS |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate BarraCuda |
| Model: | Seagate Barracuda |
| Designed for: | Server |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2.61 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 116 MB/s |
| HDD - power consumption: | 13 W |
| HDD - MTBF: | 1 200 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD SAS |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
