Seagate BarraCuda ST1000LM049 2.5" 1 TB
Used Seagate BarraCuda ST1000LM049 2.5" 1 TB SATA HDD with 128 MB cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate BarraCuda ST1000LM049 is a 2.5-inch hard drive with a capacity of 1 TB, 7200 RPM rotational speed, 128 MB cache, and a SATA III (6 Gb/s) interface. It uses SMR recording technology and Advanced Format 4K sectors (512e). With its higher spindle speed, it delivers sequential transfer speeds of up to 160 MB/s, making it one of the faster notebook HDDs.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.09 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate BarraCuda |
| Model: | Seagate Barracuda |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.7 cm |
| HDD - cache: | 128 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | SMR |
| HDD - transfer speed: | 160 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.9 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
