Toshiba MQ02ABF050H 2.5" 500 GB SSHD
Used SSHD Toshiba MQ02ABF050H 2.5" 500 GB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Toshiba MQ02ABF050H is a 2.5-inch 500 GB hybrid SSHD combining a traditional 5400 RPM hard disk with 8 GB NAND flash cache to accelerate frequently accessed data. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB DRAM buffer, and Advanced Format (4K physical sectors with 512e emulation). The hybrid design provides better responsiveness than standard HDDs while maintaining high capacity and low power consumption.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.092 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.7 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 115 MB/s |
| HDD - power consumption: | 3.3 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
