Toshiba MK5065GSXF 2.5" 500 GB
Used HDD Toshiba MK5065GSXF 2.5" 500 GB SATA / 8MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Toshiba MK5065GSXF is a 2.5-inch 500 GB laptop hard disk drive designed for mobile systems. It features 5400 RPM rotational speed, 8 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface. Using PMR magnetic recording and standard 512-byte sectors, the drive delivers sustained transfer speeds of roughly 80–100 MB/s while maintaining low power consumption and good shock resistance for portable devices.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.101 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 105 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
