Western Digital WD Velociraptor WD5000BHTZ 2.5" 500 GB
Used HDD Western Digital WD Velociraptor WD5000BHTZ 2.5" 500 GB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The WD VelociRaptor WD5000BHTZ is a high-performance 2.5-inch 500 GB hard drive spinning at 10 000 RPM, designed for workstations and servers. It features 64 MB cache, a SATA III (6 Gb/s) interface, and sustained transfer speeds around 140–145 MB/s. The drive uses Advanced Format (4K physical sectors with 512e emulation) and is typically mounted in a 3.5-inch IcePack heatsink frame for improved cooling and compatibility with desktop drive bays.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.23 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 10000 rpm |
| HDD - series: | WD Velociraptor |
| Model: | WD Velociraptor |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1.5 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 145 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5.1 W |
| HDD - MTBF: | 1 400 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
