Western Digital WD Scorpio Blue WD6400BPVT 2.5" 640 GB
Used HDD Western Digital WD Scorpio Blue WD6400BPVT 2.5" 640 GB SATA / 8MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Western Digital WD6400BPVT (Scorpio Blue 640 GB) is a 2.5″ internal laptop hard drive with 640 GB capacity, SATA II 3 Gb/s interface, 8 MB cache, and 5400 RPM rotational speed. Designed for everyday use in laptops, external enclosures or secondary storage, it delivers low power consumption, quiet operation, and solid reliability. It uses Conventional Magnetic Recording (CMR) with Advanced Format 4 KB physical sectors (512e emulation) and supports NCQ for improved I/O efficiency.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.117 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 640 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | WD Scorpio Blue |
| Model: | WD Scorpio Blue |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 100 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
