Western Digital WD Scorpio Black WD5000BPKT 2.5" 500 GB
Used HDD Western Digital WD Scorpio Black WD5000BPKT 2.5" 500 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The WD Scorpio Black WD5000BPKT is a 2.5-inch 500 GB laptop hard drive designed for higher performance systems. It features 7200 RPM rotational speed, 16 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface. Using PMR magnetic recording and standard 512-byte sectors, the drive provides sustained transfer speeds of around 100–110 MB/s, making it faster than typical 5400 RPM notebook drives.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Scorpio Black |
| Model: | WD Scorpio Black |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 110 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
