Western Digital WD Green Power WD3200AVVS 3.5" 320GB
Used HDD Western Digital WD Green Power WD3200AVVS 3.5" 320GB SATA / 8MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The WD3200AVVS is a 3.5″ internal 320 GB SATA II hard drive from the Western Digital Green Power / AV‑GP line, designed for desktop and multimedia applications prioritizing low power consumption and quiet operation. It uses WD’s IntelliPower variable spindle technology (no fixed 7200 RPM), has 8 MB cache, ~14 ms average seek time, and typical power draw around 6 W in active use. It’s suitable for AV systems, home PCs, or secondary storage. Performance is modest compared with higher‑RPM drives.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.45 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 320 GB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Green Power |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Model: | WD Green Power |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 80 MB/s |
| HDD - power consumption: | 6W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
