Western Digital WD Caviar Green WD10EARS 3,5" 1 TB
Used HDD Western Digital WD Caviar Green WD10EARS 3,5" 1 TB SATA / 32MB Cashe. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Western Digital WD Caviar Green WD10EARS 1TB is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed for quiet and energy-efficient desktop use and for long-term data storage. The drive features a SATA II (3 Gb/s) interface, 32 MB cache, and a variable rotational speed (IntelliPower, ~5400–7200 RPM), providing low power consumption while maintaining sufficient performance for everyday computing tasks and data archiving.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.465 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Caviar Green |
| Model: | WD Caviar Green |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 100 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
