Western Digital WD Caviar Blue WD3200AAKX 3.5" 320GB
Used HDD Western Digital WD Caviar Blue WD3200AAKX 3.5" 320GB / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The WD3200AAKX is a desktop hard drive from the WD Caviar Blue series, designed for everyday computing and general-purpose storage. It offers 320 GB capacity, 7200 RPM spindle speed, and a SATA III (6 Gb/s) interface. The drive uses CMR recording technology, ensuring consistent performance for standard desktop workloads.
Unlike enterprise drives, it is not optimized for RAID or 24/7 datacenter workloads, but rather for typical consumer PC usage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.45 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 320 GB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Caviar Blue |
| Model: | WD Caviar Blue |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,54 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 126 MB/s |
| HDD - power consumption: | 6.0 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
