Western Digital WD Caviar Black WD1001FALS 3,5" 1 TB
Used HDD Western Digital WD Caviar Black WD1001FALS 3,5" 1 TB SATA / 32MB Cashe. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Western Digital WD Caviar Black WD1001FALS 1TB is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed for high-performance desktop computers and demanding applications. The drive features a SATA II (3 Gb/s) interface, 32 MB cache, and a rotational speed of 7200 RPM, delivering high performance for gaming, multimedia, and professional applications where speed and reliability are required.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.72 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Caviar Black |
| Model: | WD Caviar Black |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 125 MB/s |
| HDD - power consumption: | 9 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
