Western Digital Enterprise Storage WD1003FBYX 3.5" 1 TB
Used HDD Western Digital Enterprise Storage WD1003FBYX 3.5" 1 TB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Western Digital WD1003FBYX is a 1 TB enterprise-class hard drive from the WD RE4 series designed for servers, storage arrays, and RAID environments. It features a 7200 RPM spindle speed, 64 MB cache, and CMR recording technology, which provides consistent performance and reliability for continuous workloads. The drive is engineered for 24/7 operation, offering a high reliability rating (up to ~1.2–1.4 million hours MTBF) and advanced technologies for vibration control and data integrity.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.73 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | WD Enterprise Storage |
| Model: | WD Enterprise Storage |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 128 MB/s |
| HDD - power consumption: | 7.9 W |
| HDD - MTBF: | 1 400 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
