Toshiba MQ02ABD100H 2.5" 1 TB SSHD
Used SSHD Toshiba MQ02ABD100H 2.5" 1 TB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Toshiba MQ02ABD100H is a 2.5″ 1 TB hybrid SSHD that blends conventional HDD storage with 8 GB of NAND flash for accelerated performance on frequently accessed data. Featuring a SATA III 6 Gb/s interface, 64 MB buffer, 5400 RPM rotational speed, and Advanced Format (512e) sectors, it delivers improved performance over standard HDDs while maintaining large capacity. It’s suitable for laptops and compact systems seeking a middle ground between HDD and SSD speeds.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.117 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 125 MB/s |
| HDD - power consumption: | 3.3 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
