Toshiba MK5061GSY 2.5" 500 GB
Used HDD Toshiba MK5061GSY 2.5" 500 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Toshiba MK5061GSY is a 2.5-inch 500 GB laptop hard disk drive featuring 7200 RPM rotational speed, 16 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface. Using PMR magnetic recording and standard 512-byte sectors, it delivers sustained transfer speeds around 90–100 MB/s, providing higher performance than typical 5400 RPM notebook drives.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Toshiba |
| Model: | Toshiba |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 104 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.1 W |
| HDD - MTBF: | 500 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
