Seagate ST500LM000 2.5" 500 GB SSHD
Used SSHD Seagate ST500LM000 2.5" 500 GB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate ST500LM000 is a 2.5-inch 500 GB hybrid SSHD that combines a traditional 5400 RPM hard drive with 8 GB NAND flash cache to accelerate frequently used data. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB DRAM cache, and Advanced Format (4K physical sectors with 512e emulation), providing improved responsiveness compared to standard HDDs while maintaining large capacity.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.095 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" SSHD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Seagate |
| Model: | Seagate |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.7 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 100 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | SSHD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
