Seagate Barracuda ST3320418AS 3.5" 320 GB
Used HDD Seagate ST3320418AS 3.5" 320 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate ST3320418AS is a 3.5″ Barracuda 7200.12 desktop HDD with 320 GB capacity, 7200 RPM, 16 MB cache, and a SATA II / 3 Gb/s interface. It delivers solid everyday performance for desktops and general storage, with conventional perpendicular magnetic recording (PMR) using standard 512‑byte sectors. The drive supports Native Command Queuing (NCQ) and offers decent sustained throughput and access times for typical desktop workloads.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.415 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 320 GB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate BarraCuda |
| Model: | Seagate Barracuda |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1.99 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 127 MB/s |
| HDD - power consumption: | 12.8 W |
| HDD - MTBF: | 750 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
