Seagate ST31000525SV 3.5" 1 TB
Used HDD Seagate ST31000525SV 3.5" 1 TB SATA / 32MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate SV35.5 ST31000525SV 1TB Surveillance Hard Drive is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed for video surveillance systems (DVR/NVR) and 24/7 operation. It features a SATA II (3 Gb/s) interface, 32 MB cache, and a 7200 RPM rotational speed, providing reliable continuous video recording and long-term storage of surveillance footage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.67 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| Model: | Seagate ST31000525SV |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 140 MB/s |
| HDD - power consumption: | 8 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
