Seagate Momentus ST9750420AS 2.5" 750 GB
Used HDD Seagate Momentus ST9750420AS 2.5" 750 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate ST9750420AS is a 2.5″ 7200 RPM internal HDD with 750 GB capacity, a SATA II (3 Gb/s) interface, and 16 MB cache. Designed for higher‑performance laptops and compact systems, it delivers improved access times and sustained speeds compared to 5400 RPM notebook drives. It features conventional perpendicular magnetic recording (PMR) with 512‑byte sectors (512n) and includes G‑Force protection and ramp load technology for enhanced durability.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 750 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate Momentus |
| Model: | Seagate Momentus |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 1 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 130 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.5 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
