Seagate Momentus ST9500325AS 2.5" 500 GB
Used HDD Seagate Momentus ST9500325AS 2.5" 500 GB SATA / 8MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate Momentus ST9500325AS is a 2.5-inch 500 GB laptop hard disk drive from the Momentus 5400.6 series. It features 5400 RPM rotational speed, 8 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface. The drive uses PMR magnetic recording with standard 512-byte sectors and delivers sustained transfer speeds around 90 MB/s, making it suitable for notebooks and external storage enclosures.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.098 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 5400 rpm |
| HDD - series: | Seagate Momentus |
| Model: | Seagate Momentus |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 8 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 95 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.8 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
