Seagate Momentus ST9200420AS 2.5" 200 GB
Used HDD Seagate Momentus ST9200420AS 2.5" 200 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Seagate ST9200420AS is a 2.5″ 200 GB internal laptop HDD from the Momentus 7200.2 series. Featuring 7200 RPM rotational speed, 16 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface, it delivers better performance than typical 5400 RPM notebook drives, with around ~69.5 MB/s sustained throughput, low latency, and NCQ support. It uses conventional 512‑byte sectors (512n) and offers solid reliability and shock tolerance for mobile computing, small systems, or external storage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 200 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate Momentus |
| Model: | Seagate Momentus |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512n |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 70 MB/s |
| HDD - power consumption: | 2.1W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
