Seagate Constellation ST1000NM0011 3.5" 1 TB
Used HDD Seagate Constellation ST1000NM0011 3.5" 1 TB SATA / 64MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate Constellation ST1000NM0011 1TB Enterprise Hard Drive is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed for enterprise servers and 24/7 operation. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and a 7200 RPM rotational speed, providing high reliability, stable performance, and long lifespan in servers, data centers, and RAID storage systems.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.7 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate Constellation |
| Model: | Seagate Constellation |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,6 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 150 MB/s |
| HDD - power consumption: | 8.4 W |
| HDD - MTBF: | 1 200 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
