Seagate Barracuda ST1000DM010 3.5" 1 TB
Used HDD Seagate Barracuda ST1000DM010 3.5" 1 TB SATA / 64MB Cashe. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
Seagate Barracuda ST1000DM010 1TB is a 3.5-inch internal hard drive with 1 TB capacity, designed for desktop computers and general data storage. It features a SATA III (6 Gb/s) interface, 64 MB cache, and a 7200 RPM rotational speed, delivering solid performance for everyday computing, multimedia, gaming, and file storage.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.4 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Seagate BarraCuda |
| Model: | Seagate Barracuda |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,0 cm |
| HDD - cache: | 64 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | SMR |
| HDD - transfer speed: | 210 MB/s |
| HDD - power consumption: | 5.3 W |
| HDD - MTBF: | 1 000 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
