IBM HUA721010KLA330 3.5" 1 TB
Used HDD IBM HUA721010KLA330 3.5" 1 TB SATA / 32MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The IBM / Hitachi HUA721010KLA330 is an enterprise-class hard drive from the Hitachi Ultrastar A7K1000 series, designed for servers and enterprise storage systems. It provides 1 TB capacity, 7200 RPM spindle speed, and a SATA 3 Gb/s interface.
The drive uses PMR/CMR recording technology and a multi-platter design optimized for reliability and continuous workloads. With an MTBF of around 1.2 million hours, it is built for 24/7 enterprise operation in RAID arrays and storage infrastructures.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.7 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | IBM |
| Model: | IBM |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 134 MB/s |
| HDD - power consumption: | 9 W |
| HDD - MTBF: | 1 200 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
