Hitachi HTS727550A9E364 2.5" 500 GB
Used HDD Hitachi HTS727550A9E364 2.5" 500 GB SATA / 16MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Hitachi HTS727550A9E364 (Travelstar 7K750) is a 2.5"-inch 500 GB laptop hard drive featuring 7200 RPM rotational speed, 16 MB cache, and a SATA II (3 Gb/s) interface. It supports Advanced Format (4K physical sectors with 512e emulation) and provides sustained transfer speeds of around 120–145 MB/s, making it one of the faster notebook HDDs of its generation.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.115 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 2,5" HDD |
| HDD - capacity: | 500 GB |
| HDD - format: | 2,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Hitachi |
| Model: | Hitachi |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 0.95 cm |
| HDD - cache: | 16 MB |
| HDD - Sector Format: | 512e |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | PMR |
| HDD - transfer speed: | 145 MB/s |
| HDD - power consumption: | 1.8 W |
| HDD - MTBF: | 600 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
