Hitachi Deskstar HDS721010KLA330 3.5" 1 TB
Used HDD Hitachi Deskstar HDS721010KLA330 3.5" 1 TB SATA / 32MB Cache. Tested and fully functional.

We ship to the entire EU
We will arrange the transport of ordered goods to any location in the EU.

Possibility of return
You have the option to return undamaged goods within 14 days of purchase.

We have everything in stock
We have all the offered range physically in stock

Delivery point
We are not just an e-shop. We have our own distribution point right in Prague.
The Hitachi Deskstar HDS721010KLA330 is a 3.5-inch desktop hard drive from the Deskstar 7K1000 series, offering 1 TB capacity, 7200 RPM spindle speed, and a SATA II (3 Gb/s) interface with 32 MB cache. The drive uses CMR/PMR recording technology and was designed for consumer and workstation systems requiring reliable large-capacity storage.
Compared with enterprise drives like Ultrastar, it has lower MTBF and is optimized for standard desktop workloads rather than heavy 24/7 server environments.
Additional parameters
| Category: | Storage & drives |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 0.7 kg |
| Product condition: | Used - fully functional |
| Part Type: | 3,5" HDD |
| HDD - capacity: | 1 TB |
| HDD - format: | 3,5" |
| HDD - RPM: | 7200 rpm |
| HDD - series: | Hitachi DESKSTAR |
| Model: | Hitachi Deskstar |
| Designed for: | Universal |
| Package: | 1 pcs |
| HDD height: | 2,61 cm |
| HDD - cache: | 32 MB |
| HDD - Sector Format: | 512 B |
| HDD - disk type: | hard drive |
| HDD - write technology: | CMR |
| HDD - transfer speed: | 134 MB/s |
| HDD - power consumption: | 10.8 W |
| HDD - MTBF: | 300 000 |
| HDD - type: | internal |
| HDD - supported type: | HDD |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
